Surfing

Surfing – matka wszystkich sportów deskowych - to jazda/ślizganie się na ścianie fali morskiej lub oceanicznej na specjalnie przygotowanej desce. Pierwsze oficjalne wzmianki o surfingu pochodzą z Hawajów z końca XVIII wieku i znajdziemy je w relacji kapitana James’a Cook’a, który jako pierwszy Europejczyk odwiedził wyspy tego archipelagu w 1778 roku. Przypuszcza się, że pływanie na deskach dotarło na Hawaje już w okolicach IV wieku n.e. za sprawą opanowujących obszar Oceanu Spokojnego Polinezyjczyków.

Współczesny surfingowy boom to przede wszystkim lata 50-te XX wieku i stopniowa wymiana materiałów, z których wytwarzało się deski – z bardzo ciężkich z pełnego drewna na dużo lżejsze i poręczniejsze z żywic i tworzyw sztucznych.

Surfing można uprawiać praktycznie w każdym kraju z dostępem do otwartego zbiornika wodnego, jak morza i oceany, ale również na dużych jeziorach i rzekach, a od niedawna na sztucznych falach wytwarzanych mechanicznie !

Nie jest to łatwy sport, ale spróbować surfingu w odpowiednich do nauki okolicznościach może każdy – wystarczy, że ma chęci i nie boi się kontaktu z wodą . Na pewno każda złapana i ujechana fala rekompensuje włożone trudy z nawiązką !

Przy okazji uprawiania surfingu spędzamy czas w przeważnie przepięknych okolicznościach przyrody, odwiedzamy i poznajemy nowe miejsca naszej planety, poznajemy ludzi, z którymi łączą nas wspólne pasje i zainteresowania oraz kształtujemy i dbamy o naszą kondycję fizyczną.

Z Surfingiem związany jestem silną więzią od pobytu w Australii w 2006 roku. Uczęszczałem do szkoły w Sydney - Australian Academy of Sport and Fitness - w dzielnicy Manly. Profil szkoły : Trener Osobisty ze specjalnością Surfing. Przez 6 miesięcy szkoleń poznałem wiele tajników Surfingu oraz zjeździłem wiele pięknych plaż Wschodniego Wybrzeża tego pięknego i odległego kontynentu. Od tamtej pory co roku spędzam kilka tygodni w poszukiwaniu fal. Na Polskim Bałtyku, w Portugalii i Maroko (dokąd od wielu lat organizuję Morocco Surf Trip).

Oprócz Certyfikatów z Australii, posiadam uprawnienia Instruktorskie Krajowe ( Polskiego Stowarzyszenia Surfingu ) oraz Międzynarodowe ( International Surfing Association ) .